JÕUTREENINGUTE PROTSESS
Jõutreening on terve harjutuskorra aluseks ja kestab ligikaudu 15-17 minutit. Peamine aspekt, mida tuleb jälgida harjutuste läbiviimisel on nende intervall, s.t. 4 sekundit trenni ja 4 sekundit puhkust vaheldumisi. Need 15 minutit on aga terve harjutuskorra kõige raskemaks osaks, sest fookus on selja, käte, jalgade ja kõhulihaste põhiharjutustel.
On palju põhjuseid, miks tasub proovida EMS-treeningut, siin on neist põhjustest mõned:
- Võimalus säästa aega. Nii nagu juba öeldud, siis trenn kestab 20-30 minutit. Mitte kõigil ei ole võimalik isegi mõnel korral nädalas pühendada trennile 1,5 tundi, selliselt on EMS treening selleks suurepärane alternatiiv.
- Rohkelt tähelepanu pööratakse raskesti ligipääsetavatele lihastele. Mitte kõiki inimese kehas leiduvaid lihaseid ei ole kerge treenida. Mõnel puhul tuleb selleks teha kõige raskemaid harjutusi. Meie trenn aitab teid sellest säästa.
- Praktiline jõutreeningust saadav mõju suureneb oluliselt. See protseduur on populaarne professionaalsete sportlaste seas, kes soovivad oma keha enne võistlust võimalikult tugevaks teha.
- Võimalik kasutada taastusravi käigus. Protseduur on leidnud kasutajaid nii meditsiini kui profispordi valdkondades, sest see on suuteline kiiresti taastama inimese võimekust pärast eri tüüpi traumade kogemist.
JÕUTREENINGU OMADUSED
Selle treeningtüübi aluseks on treeneri teadmised inimkeha biomehaanika aluspõhimõtetest, millel põhinevad ka kasutatavad seadmed. Samuti on tarvilik tähelepanu pöörata keha asendile ja lihastele treeningu käigus ning vastavalt konfigureerida kasutatavaid seadmeid. Ilmneb, et trenni käigus saavutatakse topeltefekt. Lisaks sellele, et kehaga viiakse läbi harjutusi, siis parandavad EMS-stimulaatori edastatavad impulsid lihase kokkutõmbumise efektiivsust, mis omakorda suurendab regulaarsest trennist saadavat kasu. Treenerid, kes kliente protsessi käigus nõustavad, on seejuures läbinud spetsiaalse väljaõppe, mis võimaldab neil praktiseerida omandatud teadmisi.
Mis on EMS treening? EMS tähendab elektrilist lihasstimulatsiooni. Selle eesmärk on mõjutada inimese lihaseid elektrisignaalide kaudu. Signaalide tööpõhimõte on lihtne – selga pandava vormi pinnale on kinnitatud elektroodid. Kehas tekivad impulsid, mis sarnanevad oma omadustelt neile, mis tavalise jõutreeningu käigus tekivad. Lisaks sellele on EMS-treening muulaadsest trennist erinev seeläbi, et see kestab 20-30 minutit. Nii säästate aega ja ei väsi trenni tulemusel ära.
MEETODI AJALOOST
Kust selline protseduur pärineb ja miks on see niivõrd populaarseks muutunud? 1960ndatel aastatel oli tungiv vajadus loomaks meetodit, mis aitaks taastada olulise aja kosmoses veetnud astronautide lihastoonust. Kaalutus olekus viibiva inimese lihased hakkavad atrofeeruma, seepärast oli tarvis leida usaldusväärne viis selleks, kuidas taastada sellises olekus viibinud inimeste lihastoonust. Seetõttu otsustasid Nõukogude teadlased kasutada elektrilise lihasstimulatsiooni omadusi selle eesmärgi täitmiseks, nii nagu ilmnes, oli otsus väga edukas. See ei ole kusjuures ainus olukord, kus on kasutatud elektrilist lihasstimulatsiooni taastusravi eesmärgil.
Umbes samal ajal arendati samad põhimõtted välja Saksamaal, et pakkuda taastusravi sportlastele. Praeguseks on välja arendatud hulk erinevaid stimulaatoreid, mis aitavad kiiresti taastada keha normaalset toimimist. Meie juures on kasutatavad neist seadmetest parimad – Miha Bodytec on valmistatud Saksamaal. Seadmed erinevad oma impulsside sügavuse ja tugevuse poolest, see on oluline aspekt, mida treeningkava koostamisel arvestada. Reeglina koostab treeningkava treener, tuginedes seejuures külastajate soovidele. 7) LIIKUMISTREENINGUD
Liikumistreeningud on oluliseks osaks treeningprotsessist. Reeglina pööratakse neile rohkem tähelepanu, sest liikumistreeningutega on võimalik kiirendada rasva põletamist ja säilitada lihasmassi. Lisaks sellele, et nende trennidega on võimalik parandada füüsilist vormi, aitavad need kaasa ka tervise ja kehalise vastupidavuse parandamisele. Liikumine on iga inimese jaoks hädavajalik, kuid oluline on teada, kuidas seda õigesti teha.
Populaarsust on võitmas EMS-treeningvormides läbiviidavad trennid, mis suurendavad sporditegemise positiivset mõju inimkehale.
MIS ON LIIKUMISTREENING?
Liikumistreeningu käigus talutav koormus on suunatud kehalise vastupidavuse tõstmisele. See tähendab südamelihaste, kuid ka vereringet ja hingamist juhtiva kardiorespiratoorse süsteemi tugevdamist. Inimkeha vajab kindlat maksast pärinevat ainet – glükogeeni. Lisaks sellele, et see põletab nahaalust rasva, on see oluline ka selleks, et jaotada kehalist koormust. Antud juhul tähendab see seda, et sellist tüüpi trenn on väga tõhus ülekaalulisega võitlemisel.
Liikumistreeninguga kaasneb südame-veresoonkonna tugevdamine. Nii nagu teiste treeningtüüpide puhul, on ka siin kindlad eesmärgid, mille täitmiseks just sellist trenni teha:
- Suuremate koormuste jaoks valmistumisel. Algajate jaoks on oluline neile harjutustele rohkelt tähelepanu pöörata, sest südame tugevdamise kaudu pannakse alus tulevasele treeningtegevusele. Tugev süda on treenimise aluseks. Lisaks võimaldavad sellised trennid soojendada keha üles enne peamise tegevuse juurde asumist, seetõttu ei tasu sedalaadi tegevusi tähelepanuta jätta.
- Sarnane vastupidavustreeningule. Viitab õigetele viisidele, kuidas ennast vastupidavamaks muuta.
- Kaalu kaotamiseks. Liikumisharjutused aitavad põletada nahaalust rasva, mis tihti on lisakilode tekkimise põhjuseks. Lisaks sellele kulutate selliste harjutuste ajal palju kaloreid, seega peaksite kaaluma liikumistreeningut siis, kui soovite kaalu kaotada.
KUIDAS KASUTADA EMS-SEADMEID?
Enne trenniga alustamist pannakse teile selga EMS-vorm, mis saadab soovitud lihasteni impulsid. Seejärel astute jooksutrenažöörile ja valite stimulaatoril õige töörežiimi. Õigem on alustada harjutuskorda aeglase jalutuskäiguga, mis seejärel areneb jooksuks või kiirkõnniks. Selles režiimis harjutamisele kulub 20 minutit. See on samaväärne ligikaudu 1,5h jooksuga, kui te ei kasuta EMS-vormi.
Meie jõusaalis treenimise hinnas sisaldub erivorm, mis joostes impulsse edastab, rätik, kõik pesemiseks vajalik, juuksekuivati, ühekordsed sussid, dušimüts, deodorant, parfüüm, kehakreem, trenn personaaltreeneriga (personaaltrenn, mille puhul olete ainus inimene saalis), mille käigus treener jälgib teie liigutuste õigsust ja reguleerib lihastele avaldatavat koormust. Külastaja peab saali kaasa võtma ainult mugavad trennijalatsid.
REEGLID TRENNIKS
Oluline on olla tervislik. Hoolimata sellest, et trenn viiakse läbi kogenud treeneri või isegi arsti valvsa silma all, siis parem on hoolitseda oma tervise eest ja olla positiivses tulemuses veendunud. Ruumis peab olema ka piisavalt õhku, seega tasub enne trenni ventileerida ruumi, kus trenn toimuma hakkab.
Kindlasti mitte kasutada õhukonditsioneere või õhksoojendeid! Need kasutavad ära hapnikku, mis on väga oluline inimkeha iga protsessi läbiviimiseks. Samuti on oluline jälgida harjutuskorra pikkust – ärge ületage trenni jaoks soovitatud aega, seejuures võttes arvesse ettevalmistusastet, sest muidu võite oma kehale viga teha.